המחלבה החדשה

 

גברים מועשרים לא שוברים את העצמות!

אומרים שלגברים צעירים יש עצמות "חזקות". 
חוזק העצמות הינו שילוב בין הרכיבים המינרליים הקשים בעצם שהינם בעיקר סידן וזרחן לתשתית הרכה בעצם שעיקרה רכיבים חלבוניים. מסת העצם אצל בנים מתחילה תוך תקופת ההתבגרות שלהם ומגיעה לשיאה עד גיל 20.

גורמים רבים משפיעים על התפתחות מסת העצם; בחלקם הם תזונתיים וקשורים בצריכת סידן וויטמין D מהמזון. את ויטמין D ניתן לקבל מהמזון שלנו או לייצר אותו בעצמנו בזמן שאנו נחשפים לאור השמש. הוא פועל בשיתוף יחד עם ויטמינים ומינרלים אחרים כדי לבנות את המבנה הקשיח של העצם. כשיש מחסור בויטמין D יהיו עצמותינו דקות ושבירות .גברים צעירים, בעיקר בישראל השימשית, אינם מודאגים כלל בגיל הנעורים מתזונת העצם שלהם, במיוחד אם הם מצויים בתפקידי שטח קרביים בצה"ל. אך מחקרים מראים כי גם להם יש מה לדאוג...

מחקר ישראלי שסקר 2591 חיילים, השווה בין חיילים שבהם נמצאו שברי מאמץ לחיילים בריאים. במחקר נמצא כי אצל החיילים בהם נמצאו שברי מאמץ, רמות ויטמין D בדם היו נמוכות ביחס לרמות של החיילים ללא שברי המאמץ. נתונים קצת מפתיעים לגבי החיילים שלנו הרצים בזמן האימונים בשמש הישראלית הקופחת...

מחקר ישראלי נוסף, עקב אחר 95 גברים העובדים בתעשייה בגילאים שבין 25- 64 בחודשי הקיץ יוני–אוגוסט וחודשי החורף ינואר–מרץ. במחקר נמצא, שגם בישראל שטופת השמש בחודשי החורף הייתה ירידה משמעותית של 35% ברמות ויטמין D לערכים שאינם מספקים. מחקרים ישראליים דומים מגלים תוצאות דומות גם בקרב אוכלוסיות הנחשפות פחות לשמש כמו תינוקות, קשישים ובמגזר החרדי והערבי. 

תוצאות מחקרים אלה ורבים אחרים בעולם מחזקים את ההמלצות כי אין אפשרות "לסמוך" רק על ויטמין השמש. אורח החיים המודרני, בו גם אנשים צעירים מבלים שעות רבות באזורים סגורים ונמנעים מחשיפה ישירה לשמש בשל הסכנה לסרטן העור- מחזיר את הצורך לקבל את הויטמין מהמזון. מוצרים מהחי הם מקור לויטמין D: מזון כמו ביצים, כבד עוף, סלמון, הרינג ושמן דגים.

גם חלב מכיל ויטמין D שנוצר בגוף הפרה כתוצאה מחשיפתה לשמש. ויטמין D מצוי בשומן החלב; ככל שהחלב רזה יותר- כך כמות הויטמין המצויה בו קטנה יותר.
משנות השלושים, כאשר הרככת הייתה אחת המחלות הקשות באוכלוסייה, החלו בארה"ב להוסיף ויטמין D לחלב בשל חשיבותו הרבה לבניית העצם ולגדילה התקינה ובגלל מחסור יחסי במדינות בהן עונת השמש קצרה. 

האם חלב מועשר בויטמין D יכול לחזק את הגברים שבינינו?

מחקר אוסטרלי שפורסם במרץ 2006 מצא, כי אצל אנשים הצורכים חלב המועשר בסידן וויטמיןD
חלה פחות ירידה ואף עליה מסוימת בצפיפות העצם.
העשרת חלב בויטמין D וסידן הינה דרך תזונתית פשוטה, זולה ובעלת תועלת ממשית למניעת ירידה בצפיפות העצם המתרחשת עם הגיל (גם אצל גברים) ובכך תורמת להורדת הסיכון לשברים בגיל הקשיש.

חשיפה לשמש בישראל, אינה מספקת כפי הנראה לייצור רמה רצויה וקבועה לאורך השנה של ויטמין D גם באוכלוסיות צעירות ו"פעילות". לכן, חשוב להקפיד על תזונה עשירה בויטמין D ומזונות מועשרים בויטמין D כמו חלב כבר בגיל צעיר.